Jak przełączyć tryb pracy kontrolera dysku (IDE/AHCI/RAID) w BIOS bez reinstalacji systemu Windows

Dawno nie zdarzało mi się zmieniać trybu pracy dysku po instalacji komputera… jeśli czegoś nie używasz zbyt często, szybko zapominasz. Ale do rzeczy. Możliwe, że jak u mnie ostatnio, zdarzyło Ci się finalnie zainstalować system Windows i wszystkie niezbędne narzędzia, po czym zorientowałeś się, że tryb pracy kontrolera dysku nie jest ustawiony w BIOS na taki tryb jak jest Ci potrzebny.

Drugi scenariusz jest taki, że możesz spotkać się z potrzebą zmiany tego trybu już po jakimś czasie. Jeżeli spróbujesz ot tak zmienić ten tryb w BIOS przy kolejnej próbie uruchomienia systemu Windows powita Cię z BSOD z błędem : „STOP 0x0000007B INACCESSABLE_BOOT_DEVICE”. SATA_Mode_BSODZastanawiasz się dlaczego, przecież zainstalowałeś wszystkie sterowniki kontrolera, które obsługują każdy z trybów jego pracy pracy a tu taki zonk. Racja, ale Windows po wykryciu jaki tryb jest używany wyłącza zbędne sterowniki kontrolerów aby przyśpieszyć ładowanie podczas startu i właśnie tu pojawia się źródło naszego BSOD – system ładuje sterowniki nie do tego trybu który właśnie zmieniliśmy a do te które wykrył i używał poprzednim razem.
Generalnie większość ludzi w tym momencie wpada na pomysł reinstalacji dopieszczonej już zapewne instalacji Windowsa, co generuje kolejne godziny bezproduktywnego siedzenia przy komputerze, no chyba, że komuś sprawia przyjemność instalowanie systemu Windows i czerpie z tego dodatkową satysfakcję 😉 stając się mistrzem instalacji Windows z zamkniętymi oczami.

Istnieje jednak metoda nie wymagająca czasochłonnej reinstalacji. Trick polega na tym aby podczas startu system ponownie wykrył sobie jakie sterowniki faktycznie są mu potrzebne do obsługi kontrolera dysku. Metoda ta jest przeze mnie z powodzeniem używana na Windows Vista i Windows 7.

UWAGA: przed operacją wykonaj backup danych – nie odpowiadam za niewłaściwe skutki użycia tej procedury. Będziesz miał kopię – komfort pracy wzrośnie. Praktyka mówi, że metoda działa w 99,9% przypadków, ale zawsze możesz znaleźć się w tym 0,1% lub po prostu popełnić błąd.

Do rzeczy:

 1. Jak wyżej wspomniałem – warto zrobić kopię danych na dysku
 2. Przed przystąpieniem do pracy przeczytaj całość procedury i upewnij się czy każdy krok jest dla Ciebie zrozumiały. Sprawdź, czy wiesz jak wejść do BIOS i jak edytować rejestry w systemie.
 3. Uruchom narzędzie regedit w trybie administratora
 4. Po kolei wejdź do drzewa rejestru:
  HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\msahci
  HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\pciide
  HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\iaStorV
  HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\iaStor
  HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\atapi
  i zmień wartość kluczy “Start” na DWORD o wartości 0 (zero a nie literę O)
 5. Zapisz rejestr zamykając narzędzie regedit
 6. Wyłącz system (prawdziwe zamknięcie a nie hibernacja lub uśpienie)
 7. Włącz komputer i wejdź do BIOS
 8. Wybierz tryb pracy kontrolera, który jest Ci potrzebny (IDE/AHCI/RAID)
 9. Zapisz zmiany w BIOS

Po zapisaniu zmian w BIOS i uruchomieniu komputera system Windows powinien wykryć niezbędne sterowniki i uaktualnić wartości rejestru wartościami, które umożliwią właściwy start systemu. Po tym uruchomieniu powinieneś zostać poinformowany o zainstalowaniu nowego sprzętu i konieczności ponownego restartu. Voilà – szybko tanio i skutecznie.

Dla osób, które nie chcą samodzielnie zmieniać wartości w rejestrze poniżej załączam plik .reg ustawiający w/w klucze rejestru na wymaganą wartość (0).

SATA mode reset.7z (1760 pobrań)

Mam nadzieję, że powyższe komuś pomoże – ja zapisałem sobie dla pamięci, aby następnym razem nie googlować.

12 przemyśleń nt. „Jak przełączyć tryb pracy kontrolera dysku (IDE/AHCI/RAID) w BIOS bez reinstalacji systemu Windows

 1. Dzień dobry mam dość starego lapka od ASUSa i zrobiłem dokładnie tak samo tylko nie wiem, jak odszukać opcję, żeby zmienić IDE na AHCI znalazłem opcję, ale mam tylko NOT INSTALLED albo AUTO przy AHCI i domyślnie miałem AUTO to znaczy że miałem od początku zrobione AHCI?

  1. Cześć,
   Po pierwsze zaktualizuj BIOS do najnowszego jakiego znajdziesz dla Twojego lapka. Jeżeli przy AHCI masz tylko opcje [AUTO] i [NOT INSTALLED] to by wskazywało, że w przypadku [NOT INSTALLED] masz w trybie IDE a w trybie [AUTO] powinno być AHCI. Jakbyś podał model laptopa to może coś uda się znaleźć w dokumentacji.

   Pozdrawiam

   1. Zaktualizowałem BIOS

    Wiesz może jak sprawdzić czy ma się uruchomione AHCI?

 2. witam, mam staruszka Lenovo z serii M4. System W7 64 pro zainstalowany w trybie ahci. Po 6 miesiącach postanowiłem zabezpieczyć go poprzez raid 0. Już trzeci dzień walczę ze zmianami w rejestrze i bez efektów. Ustawiłem wszystkie tryby w 0. Przy restarcie jak zmieniam z ahci na raid nic się nie zmienia Windows startuje i w pewnym momencie restart. Spotkał się ktoś z takim przypadkiem?

 3. Szczerze i serdecznie DZIĘKUJĘ !!! Długo szukałem w gąszczu możliwych rozwiązań tego, by jednak nie stawiać na nowo systemu po tym, jak nie wskazałem odpowiedniego kontrolera a korzystam z RAID i byłem skazany niemal tylko na programowe jego skonfigurowanie lub stawianie na nowo systemu.

  Dziękuję bo zaoszczędziłem wiele problemów z kolejnym przygotowywaniem każdego z programów niezbędnych mi do pracy po tym, jak ponownie stawiał bym system.

 4. Hej, u mnie niestety nie pomogło 🙂 Nadal BSOD. Mam Latitude E6440…

  1. Cześć,
   Jaki masz system operacyjny i w jakim trybie aktualnie pracuje dysk laptopa ?
   Spróbuj jeszcze dodatkowo zmienić wartość na 0 w rejestrze:
   HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Services\iaStor
   HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Services\atapi

   Daj znać, czy pomogło …

   1. Hej 🙂 Win7 Pro 64. Na tą chwilę jest ustawione na RAID. Nie wiedziałem o tym do momentu aż włożyłem w kieszeń 2 dysk twardy. Teraz przy każdym włączeniu wyświetla się monit o stworzenie RAID… A ja tego nie chcę – nawet nie wiem do końca po co to jest 😉 Zresztą, podskórnie czuję że spadłaby mi wydajność przy połączeniu SSD + HDD. Spróbuję i dam znać 🙂 Dzięki.

    1. Oki, czekam na info. RAID najprościej tłumacząc to mechanizm (sprzętowy lub software) w zależności od wybranego poziomu, zwiększający rozmiar woluminu lub pozwalający na uodpornienie się na awarię jednego lub więcej z dysków. Czasami można spotkać przy połączeniu SDD i HDD taki „pseudo-RAID”, który pozwala cache-ować często używane dane z HDD porzez SSD jednocześnie zwiększając szybkość dostępu do tych danych. Wydajnościowo to tak jakbyś był pomiędzy HDD a SSD pod warunkiem, że całość realizowana jest sprzętowo.

     1. Tomek działa! 😀 iaStor nie było wcale tylko iaStorV, ale zmieniłem atapi, reboot – zmiana w biosie na AHCI i wszystko śmiga bez BSOD! 😀 Dzięki! 🙂

Możliwość komentowania jest wyłączona.