Playstation3 – nie tylko do grania

Od niedawna można na naszym rynku zauważyć tendencję wzrostową jeśli chodzi o zakup konsol do gry. Nie podejmując analizy rynku postaram się przybliżyć i przedstawić trochę odmienne argumenty za takim zakupem. I od razu podkreślam, że funkcja gier jest w moim przypadku opcją, którą można by pominąć.1. Dlaczego PS3
Pierwotnie na celu miałem zakup odtwarzacza DVD/BR, lecz rynek tych urządzeń w czasie, kiedy zamierzałem zakupić taki odtwarzacz stanowił poważne wyzwanie dla portfela. Wstępnie zmieniłem front zainteresowania i skupiłem się nad poszukiwaniem urządzenia klasy DLNA pozwalającego na odtwarzanie filmów i innych treści multimedialnych na ekranie telewizora. I tutaj kolejny zawód – urządzenia jak najbardziej dostępne lecz – dedykowane oznaczało drogie i nie zawsze spełniające oczekiwania, a urządzenia oparte o PC (barebone i spółka) tanie lecz marnej jakości. I tu z pomocą przyszła wizyta w pewnym sklepie. Na dość dużym telewizorze była prezentacja PS3 w wersji z filmem BR. Zaintrygowany popędziłem przeanalizować za i przeciw. Kilka dni później miałem już PS3 podpięte i działające w domu.

2. Pierwsze wrażenia
Playstation3, które zakupiłem było w wersji „Filmowej”. Prócz konsoli, kabelków, kontrolera w zestawie znajdował się pilot oraz film na BR. Pierwsze co spodobało mi się to, że kontrolery i pilot komunikują się z konsolą przy pomocy Bluetooth. Takie rozwiązanie daje większą swobodę i nie trzeba już celować, żeby wywołać funcję. Sama konsola wykonana solidnie, pozwala ustawić konsolę w 2 pozycjach. Tworzywo obudowy czarne z elementami chromowanymi. U niektórych osób wykończenie na „połysk” może wzbudzać nieufność co do trwałości, lecz nie zauważyłem do tej chwili problemów a wręcz pasuje mi to do ramki telewizora. Po uruchomieniu, krótekiej konfiguracji na ekranie telewizora pojawia się menu. Warto w tym momencie poświęcić chwilę czasu i zapoznać się ze strukturą, oraz ustawić kilka opcji, które poprawią obraz jeśli Twój telewizor/kabel na to pozwolą.

3. Odrobina techniki
PS3 opiera się na procesorze CELL. Nie jest to procesor, który można znależć w komputerach. Większość ludzi posiada komputery oparte na architekturze x86, ktróra jest popularna m.in. ze względu na popularność „WINrusa”, ponieważ nie radzi on sobie z innymi procesorami. Procesor CELL zbudowany przy pomocy m.in. IBM,Sony,Toshiba i kilku innych producentów jest procesorem RISC. Jednostka napędziana jest zegarem 3,2GHz i zawiera 8 rdzeni !!!. Realnie dostępnych jest tylko 7 rdzeni, gdyż 8 traktowany jest jako zapasowy. Użycie rdzeni w skrócie wygląda tak: 2 rdzenie uniwersalne, 1 rdzeń dla systemu, pozostałe w dużej mierze dedykowane. Jeśli chodzi o grafikę to można pochwalic się procesorem NVIDIA pozwalającym przetwarzać grafikę z prędkością porównywalną a czasami przewyższającą układy SLI. Trudno sktótowo nie wspomnieć o odtwarzaczu BR, świetnej karcie muzycznej pozwalającej osiągnąć jakość i tryb DTS. Komunikacyjne też całkiem bogato: Bluetooth 2.0, USB, Ethernet 1GB, Wireless w standardzie b/g. Mnie osobiście cieszy HDMI, pozwalające cyfrowo transmitować obraz do telewizora. Mój model wyposażony w dysk twardy 2,5″ o pojemości 80GB.

4. Co mi się podoba
Bez zbędnego rozpisywania:

  • Czytnik BR i obsługa FullHD – pozawala zastąpić konwencjonalne odtwarzacze
  • Połączenie sieciowe – można przeglądać internet bez komputera
  • Bez problemu służy jako odtwarzacz multimedialny filmów, zdjęć i muzyki
  • Bez utraty gwarancji można wymienić dysk twardy
  • Można zainstalować w pełni sprawny system Linux (np dedykowany YellowDog)
  • Możliwość podpięcia klawiatury, i innych urządzeń peryferyjnych

5. Podsumowanie
Po około 4 miesiącach testowania i odkrywania funkcjonalności urządzenie zastępuje kilka innych. Co prawda do grania używam go sporadycznie ale na tym polu nie będę się wypowiadał, ponieważ brak mi porównania. Jedynym minusem (przy założeniu używania wyłącznie oryginalnego systemu Sony) jest brak obsługi napisów do filmów Divix.