HP EliteBook 8530w – Review

Od pewnego czasu mam przyjemność użytkować mobilną stację roboczą HP EliteBook serii 8530W. Od razu powstaje pytanie – dlaczego mobilna stacja robocza ? – postaram się to wyjaśnić w dalszej części artykułu. Notebook serii 8530w jest przeznaczony raczej dla klienta biznesowego – głównie ze względu na cenę, jednak pewne jego zalety znajdą pasjonatów nie tylko w tym obszarze.Na pierwszy rzut oka notebook nie zdradza wiele ze swojej istoty – nie odbiega od innych laptopów o przekątnej ekranu 15,4″ – zmienia się to jednak przy bliższym kontakcie. Zbudowany jest w oparciu o procesor Intel, dopalony przez kartę grafiki Nvidia Quatro FX770M. Obraz wyświetlany jest na matycy 15,4″ o imponującej rozdzielczości nstywnej 1920×1200. Na początku już warto wspomnieć, że wykonanie jest na ponadprzeciętnym poziomie, w szczegóności warto zwrócić uwagę na pokrywę wyświetlacza oraz obszary pod klawiaturą wykonane z odpornego stopu aluminium z magnezem.

Specyfikacja
Specyfikacja opisywanego notebooka:
* Intel Core 2 DUO T9600 z technologią VPro
* MS Vista Business
* Wyświetlacz 15,4″ WUXGA+ anti-glare (1920 x 1200)
* Grafika NVIDIA Quadro FX 770M Workstation GPU z 512MB pamięci
* Pamięć 4GB DDR2 800MHz RAM (2 x 2GB)
* Dysk 320GB 7200obr/min Hitachi 2,5″
* Napęd DVD+/-RW
* WiFi, Ethernet, Modem, oraz Bluetooth
* Czytnik kart SD,MS, MS Pro, MMC, XD
* Czytnik kart CHIP
* Złącza ESATA, USB, HDMI, VGA(D-Sub), Firewire
* Złącze ExpessCard
* Czytnik biometryczne (Fingerprint)
* Wymiary 2,8 cm (z przodu) x 35,5 cm x 26,3 cm
* Waga ok 2,8kg
Specyfikacja ta w konfiguracji HP widnieje jako symbol FU464EA

Design i budowa
W związku z faktem, iż notebook przeznaczony jest raczej dla klienta biznesowego, oczekującego bardzo wysokiej jakości produktu HP stanęło na wysokości zadania. Na uwagę zasługuje wykonana z materiału zwanego „HP DuraCase” pokrywa wyświetlacza a także panele w okolicy klawiatury.
Według HP ten stop aluminium z magnezem wytrzyma próbę szorowania wełną stalową – ja nie odważyłem się sprawdzić. Dodatkowo określany przez HP jako „HP DuraFinish” plastik jest naprawdę wytrzymały. Przez te wszystkie udoskonalenia budowy laptop sprawia wrażenie bardzo solidnego i podejrzewam, że wytrzyma więcej niż przeciętny laptop dostępny na rynku. Pomyślano także o osobach podróżujących – wbudowany modem GSM pozwala pracować online praktycznie w każdym miejscu. Cieszy nawet dioda umieszczona nad matrycą pozwalająca podświetlić klawiaturę w czasie nocnej pracy. Dodatkowo w czasie przenoszenia przyda się zabudowany 3D Guard wykrywający nagłe ruchy i parkujący głowicę dysku twardego chroniąc talerze przed uszkodzeniem. Jeśli mas swoją wizytówkę – a jeśli masz takiego laptopa to pewnie tak – umieść ją w specjalnej kieszonce na spodzie obudowy – to pozwoli w przypadku zgubienia ewentualnemu znalazcy odnaleźć właściciela (haha). Od pewnego czasu w laptopach HP można znaleźć ciekawe rozwiązanie w postaci Touch Buttons – jest to pasek na którym umieszczone są przyciski dotyków pozwalające na włączanie dodatkowych funkcji i regulację głośności.

8530w-izo

Wyświetlacz, dźwięk i kamera
Jak już wspominano wyświetlacz jak na swoją wielkość dysponuje gigantyczną rozdzielczością. Nie ma problemu z odtwarzaniem treści HD. Rozdzielczość 1920×1200 pozwala na uzyskanie wszystkich szczegółów osobom pracującym na oprogramowaniu Maya, CAD, 3dsMax – którego zresztą certyfikację omawiany laptop posiada.
Wysokiej jakości wyświetlacz LCD stanowi dużą zaletę. Do tego wyęcej niż przyzwoite kąty patrzenia pozwalają użytkować notebook w praktycznie każdych warunkach. Ekran posiada matowe wykończenie pozwalające uniknąć efektu lustra Dla osób preferujących prywatność istnieje możliwość zakupu filtra prywatnościowego – to taka folia zakładana na wyświetlacz ograniczająca kąty do minimum. Laptop posiada mechanizm adaptujący jasność podświetlania wyświetlacza do jasności otoczenia – oczywiście można to wyłączyć jeśli kompuś przeszkadza
Jeśli chodzi natomiast o dźwięk – tu sytuacja jest trochę bardziej zakręcona. Ogólnie HP zaopatruje swoje flagowe modele w głośniki dobrej jakości, tu natomiast przeraziłem się słysząc co pewien czas – w szczególności przy dźwiękach basowych – chrapnięcia i inne dziwne efekty. Przeraziłem się – lecz był weekend więc przeszedłem do dalszej pracy. Po wykoszeniu z dysku twardego produktów MS i instalacji wymaganego w moim przypadku systemu Linux (Gentoo) – oniemiałem – ten sam utwór z płyty audio zabrzmiał poprawnie bez niepożądanych efektów !!! – wniosek – winę ponoszą skopane sterowniki. Całość systemu audio uzupełnia system mikrofonów stereo pozwalający prowadzić konwersację audio.
Kamerka wbudowana w ramkę wyświetlacza (2,1MPix) pozwala na prowadzenie rozmów wideo. Jakość obrazu nie budzi zastrzeżeń. Kamerka przy pomocy dostarczonego oprogramowania może skanować (OCR) wizytówki i zapisywać je w naszych kontaktach. Tak funkcjonalność jednak nie działa jednak poprawnie dla wszystkich standardów wizytówek

Zasilanie
Według HP bateria laptopa pozwala za użytkownie laptopa przez 4 godziny. Testy w trybie wysokiej wydajności włączonym WiFi, jasności wyświetlacza 70% pozwoliły na pracę prze 3 godziny 23 minuty. Wartość tą można znacznie podwyższyć zakupując jedną z dwóch dodatkowych baterii montowanych pod laptopem. Jedna z nich pozwala na podwojenie czasu pracy a druga na pracę przez dodatkowe 6-8 godzin.
Wydajność laptopa wymaga zastosowania zasilacza o mocy 120W i pokaźnej wielkości aby jednocześnie pracować na urządzeniu i zapewnić szybkie ładowanie baterii. Jeśli mamy więcej czasu wystarczy zakupić mniejszy zasilacz o mocy 90W.

Peryferia
Ilość złącz notebooka powinna zaspokoić większość wymagań użytkownika. Pozwolę sobie jeszcze wspomnieć o jednej funkcjonalności – rezygnując z napędu optycznego można przy pomocy opcjonalnego adaptera (kieszeni) zamontować dodatkowy dysk SATA. Niestety osiągalność tego adaptera jest w Polsce żadna – w czasie pisania tego artykułu oficjalny kanał sprzedaży HP w Polsce nie posiada go w swojej ofercie. Poniżej rozmieszczenie złącz

8530w-right 8530w-left.jpg8530w-front8530w-back

Klawiatura i touchpad
Klawiatura zastosowana w laptopie jest bardzo dobrej jakości i komfort użytkowania nie budzi zastrzeżeń. Laptop posiada wbudowane dwa urządzenia do sterowani kursorem myszki i zdublowane jego klawisze. Standardowy Touchpad posiada strefę przewijania w pionie a dla amatorów alternatywnej metody sterownia zainstalowano w klawaturze pole pointera – czyli imitację joysticka. Oba urządzenia nie budzą zastrzeżeń w działaniu.

Wydajność
Elementy użyte do budowy laptopa gwarantują wydajność pozwalającą skupić się na wykonywanej pracy, niezależnie od tego czy pracujemy nad dokumentami takstowymi czy nad grafiką lub projektami CAM. Prędkość grafiki 3D dzieĸi zastosowaniu karty NVidia jest bardzo dobra. Podsumowując laptop zasługuje na nazwę „Mobilna stacja robocza”
Przykładowe wyniki benchmarków:

* PCMark 05: 7320 pkt
* wPrime (32M): 26,839s

Podsumowanie
Można śmiało powiedzieć, że HP EliteBook 8530w jest jednym z najbardziej wydajnych laptopów na rynku (2009r).

Zalety:

 • Wysoka rozdzielczość wyświetlacza
 • Wydajność grafiki
 • Wydajność procesora
 • Bazowo 4GB RAM
 • Możliwość zamontowania drugiego HDD
 • Możliwa druga bateria
 • Duża ilość złącz
 • Atrakcyjny wygląd i jakość wykończenia

Wady:

 • Cena
 • Błąd w sterownikach audio (Windows)
 • Zasilacz

2 przemyślenia nt. „HP EliteBook 8530w – Review

Możliwość komentowania jest wyłączona.