Płytka ewaluacyjna XMega: XPlained

Dzisiaj po dość krótkim czasie oczekiwania dotarł do mnie nowy moduł produkcji Atmel o symbolu XMEGA-A1 XPLAINED. Jest to następca poprzedniej generacji AVRXPLAIN. Zaczynam więc zabawę z procesorami XMega. Dla znających mnie osobiście wyjaśniam, że nie z kaprysu, lecz z świadomego wyboru. Oczywiście, że logika 3,3V może być realizowana na klasycznych ATMega i z obsługa kolorowych LCD można sobie poradzić, ale dlaczego nie poznać czegoś nowego z nowymi możliwościami.

xmegaa1xplained

Moduł zbudowany jest na 4-warstwowej płytce PCB o rozmiarach 54x85mm, więc nie należy do „gigantów”. Prócz modułu nie dostajemy nic więcej. Standardowo zasilanie pobierane jest z portu USB, więc 5V. na płytce znajduje się stabilizator 3,3v.
patrząc zgodnie z orientacją płytki po lewej stronie złącza miniUSB znajduje się zworka, na której można dokonywać pomiaru poboru prądu. W czasie normalnej pracy zworka ta MUSI być założona. Dalej w lewo znajduje się złącze JTAG/PDI, za pomocą którego możemy dostać się do procesora. Z prawej i lewej strony płytki znajdują się przyciski oraz diody LED podłączone odpowiednio do portów E oraz D procesora (na stałe)
Centralne miejsce zajmuje procesor ATXMega128A1. poniżej procesora pamięć SDRAM 48LC16M4A2 o konfiguracji 4Mx4x4. Po prawej stonie procesora znajduje się drugi procesor 32UC3B1256-U, który obsługuje USB, oraz pozwala programowac moduł bez posiadania programatora PDI.
Dodatkowo na płytce jest miejsce na montaż pamięci DataFlash – zamienie układy AT25DF lub AT45DB – co daje możliwość zapisywania dość sporej ilości danych. Umieszczone na module złącza goldpin o symbolach J1, J2, J3, J4 pozwalają wyprowadzić porty na zewnętrzne peryferia. Dodatkowe peryferia znajdujące się na płytce to czujnik temperatury NTC, czujnik oświetlenia, oraz głośniczek z wzmacniaczem.

Podłączając moduł pod zasilanie z portu USB zapali się zielona dioda oznaczająca obecność zasilania. na komputerze pojawi się powiadomienie o nowym urządzeniu – jest to wirtualny port COM. Sterowniki do niego znajdują się w paczce na stronie Atmel w archiwum o symbolu AVR1927. Dodatkowa iluminacja pomarańczowych diod oznacza, że producent zaaplikował nam gierkę. Wciskając poszczególne klawisze usłyszymy dźwięki wydobywające się z głośnika.
Gierka stanowi pokaz części możliwości zestawu a jej opis znajduje się w dokumencie doc8372 w sekcji 6.1.1

Aby zaprogramować płytkę nie jest wymagane posiadanie programatora PDI. Spokojnie układ można programować przy pomocy zawartego bootloadera. Do programowania używamy oprogramowania FLIP, za pomocą którego możemy wrzucić wsad w postaci pliku .hex. Wejście w tryb programowania następuje w momencie, gdy uruchomimy moduł (podamy zasilanie) z wciśniętym przyciskiem SW0.
Mała uwaga – aktualna wersja FLIP nie zawiera obsługi wymaganego procesora, czyli ATXMega128A1. Jak, skąd i gdzie wgrać odpowiedni plik xml – informacja do znalezienia w dokumentacji. Jeśli jednak nie znajdziecie – pytajcie w komentarzach – będzie taka potrzeba opisze jak to zrobić wraz z przykładowym programem do testowania.