Duratrax ICE – Podświetlenie EL

Artykuł jest wynikiem reakcji kilku osób na opublikowany w 2009 HowTo dotyczący modyfikacji wyświetlacza ładowarki Duratrax ICE, w taki sposób, że użytkownik może cieszyć się ładnym i profesjonalnie wykonanym podświetleniem wyświetlacza LCD. Dokument opisujący procedurę oczywiście był udostępniony w formie pliku PDF dostępnego przez mój serwer ftp, teraz jednak postanowiłem opublikować go w odmiennej, łatwiej edytowalnej formie wraz z dodatkowymi opisami oraz zdjęciami w wyższej rozdzielczości.Tyle słowem wstępu… przejdźmy do właściwej treści…

HowTo jest mojego autorstwa, publikacja, kopiowanie i modyfikowanie możliwe po wcześniejszym kontakcie.

UWAGA: Wszelkie modyfikacje prowadzisz na własne ryzyko. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody powstałe w wyniku realizacji projektu.

Ładowarka Duratrax Ice – jest (była ?) moim zdaniem jedną z lepszych ładowarek dostępnych na rynku modelarskim. Można by wiele mówić na temat jej zalet. Niestety producent nie uwzględnił faktu, że ładowarka poza eksploatacją w miejscach nasłonecznionych, może też być używana wieczorem w domu lub w innych ciemniejszych zakamarkach, bądź też nie chciał zbytnio obciążać czasami skromnych modelarskich kieszeni i nie uzbroił tego urządzenia w podświetlenie wyświetlacza LCD.
Zabrałem się więc za uzbrajanie mojej ładowarki w podświetlanie. W sieci Internet można znaleźć kilka tutoriali  mniej lub bardziej szczegółowych opisujących podświetlanie w ładowarce ICE. Niestety często uzyskany efekt odbiega od celu, który sobie założyliśmy: nierówne podświetlenie uzyskane dość dużym nakładem pracy a przy tym nie ma możliwości odwrotu, kiedy coś nie wyjdzie .  Efekty są jakie są ze względu na:

 • brak odpowiedniego źródła oświetlenia – wszystkie projekty opierają się na diodach LED, jako źródle światła. Niestety charakterystyka świecenia diod nie nadaje się bez dodatkowego dyfuzora do podświetlania wyświetlacza
 • brak odpowiedniego dyfuzora – wszystkie projekty bazują na „światłowodzie” zbudowanym z sześcianu PLEXI. Aby uzyskać dobry efekt należy zastosować dyfuzor taki jak np. w monitorach komputerowych – lecz dostępność rozmiaru dla naszego ICE jest żadna.

Do tego konieczność „wyrwania” ramki wyświetlacza – mnie osobiście skutecznie zniechęciła.
I tak zaczęły się moje poszukiwania optymalnego rozwiązania, które zakończyły się sukcesem. Efektem jest praktycznie w pełni odwracalna konwersja ładowarki ICE.

Oto HOWTO mojego autorstwa:

1. Przed przystąpieniem do pracy.

Siadamy i robimy rachunek sumienia.

– Jeśli nie boisz się elektroniki, nie jesteś uczulony na kabelki, a do tego potrafisz poskładać mały układzik elektroniczny – jesteś szczęściarzem – będzie najtaniej
– Jeśli nie boisz się elektroniki, nie jesteś uczulony na kabelki,  lecz czytanie i realizacja schematów elektronicznych budzi najgłębsze koszmary – poniesiesz większe koszta
– Jeśli pojęcie elektronika jest dla Ciebie obce – zakończ czytanie, bądź idź z ICE i tym dokumentem do bardziej doświadczonego kolegi.
– Czytamy artykuł do końca nim zabierzemy się do pracy.

Teraz konkretnie. Projekt bazuje na źródle światła w postaci folii EL (od elektroluminescencyjna), często zwanej też folią Indiglo. Ten świecący kondensator ma wiele zalet a co dla nas ważne równomiernie świeci na całej swojej powierzchni. Grubość takiej folii nie przekracza 0,5mm a dzięki temu przy odrobinie zręczności mieści się wraz z wyświetlaczem pod ramką. Folia potrzebuje niewielkiej mocy aby świecić, lecz napięcie wynosi od 65-120V napięcia AC o częstotliwości około 500Hz więc wymaga przetwornicy. Na rynku znajduje się wiele projektów takich przetwornic. Osobiście pokusiłem się o własny projekt, którego z pewnych względów tutaj nie udostępnię.
Wracając jeszcze do folii – ma ona dodatkową zaletę – można ją przycinać do praktycznie dowolnych rozmiarów i kształtów lecz należy pozostawić możliwość podłączenia zasilania poprzez pola znajdujące się na krawędzi arkusza. Miejsca cięć najlepiej zgrzać. Jeśli nie posiadasz możliwości zabezpieczenia brzegu staraj się postępować ostrożnie, żeby nie rozwarstwić folii. Niestety nie zabezpieczona folia nie lubi kontaktów z woda lub innymi cieczami.
Na potrzeby tej publikacji przyjąłem opcję zakupu kompletu (folia i przetwornica).

2. Co potrzeba i gdzie to kupić.

Jak już mogłeś wywnioskować z poprzedniego punktu potrzebujesz folii EL oraz przetwornicy. Ponieważ przyswoiłeś już pojęcia EL i Indiglo  powinieneś sobie poradzić ze znalezieniem takiej folii. Niestety większość firm sprzedających takie folie oferuje większe arkusze za znaczną cenę, które należy samemu wyciąć. Zapewne dowiesz się także, że tylko przetwornice tej firmy (też kosztowne) współpracują z ich folią co nie jest prawdą. Na szczęście jest możliwość zaopatrzenia się w folię wg własnego wymiaru a co za tym idzie nie kupujesz z nadmiarem. Ważne jest odpowiednie sprecyzowanie zamówienia, tak aby wyprowadzenia zasilające folię znajdowały się we właściwym miejscu pokrywającym się z wyprowadzeniem tasiemki wyświetlacza LCD. Oczywiście nie jest to konieczne, ale wtedy nie obędzie się bez ingerencji mechanicznej (wycięcie pod doprowadzenie zasilania). Poniżej zwymiarowana folia „od tyłu” wraz z miejscem oznaczonym na zielono, gdzie wg. mojego opisu mają znajdować się wyprowadzenia zasilające folii.

dsc05059

Uprzedzając pytania dot. źródła takiej folii – nie mam zamiaru robić nikomu reklamy ale podam przykład „z życia”. Przechodząc do sedna. Na pewnym popularnym alledrogim portalu internetowym można znaleźć kilku producentów tarcz do liczników samochodowych wykonanych właśnie z folii Indiglo. Mnie udało się znaleźć firmę, która wg. mojego projektu wykonała stosowny element świecący a koszta były sumą materiału, cięcia i wykończenia poprzez zgrzanie brzegów folii.  Do tego wybór kolorów dla mnie wystarczający. Jeśli chcesz kolor, którego nie ma – kup biały i zastosuj  pomiędzy folią EL i wyświetlaczem filtr w wybranym kolorze – ten musisz znaleźć sobie sam.
Jeśli przy okazji chcesz kupić przetwornicę to nie powinno być z tym problemów tylko pamiętaj, że będziesz zasilał z 11-15VDC i to powinieneś podać prze zamówieniu i najważniejsze – musi być jak najmniejsza. Nie podam Ci tutaj rozmiarów jakie zmieścisz ponieważ moja przetwornica ma wymiary 19x25x15mm i mieści się bez problemu a wygląda na to, że większa też się zmieści.

3. Zabieramy się do pracy.

Zakładam, że materiały już masz na biurku przed sobą. Zapewne firma była miła i przysłała Ci schemat jak co podłączyć (przynajmniej w samochodzie). Możesz teraz złożyć zestaw, czyli połączyć przetwornicę z folią (WAŻNE – nigdy nie zasilaj nieobciążonej przetwornicy – spowoduje to nieodwracalne jej uszkodzenie) a następnie zasilić przetwornicę z zasilacza do ładowarki napięciem 12V zachowując zasadę „+” do plusa „-” do minusa ?.  W momencie załączenia zapięcia folia z jednej strony zacznie ładnie świecić. Często folia ze strony świecącej zabezpieczona jest dodatkowym kawałkiem papieru lub folii. Zabezpieczenie należy ściągnąć przed montażem. Jeśli test się udał – rozłącz i odłóż w bezpieczne miejsce.

4. Rozbieramy ładowarkę.

Aby dobrać się do wnętrzności ładowarki prócz zręczności będziesz potrzebował śrubokręty krzyżowe. Kolejność demontażu:

 1. Z prawej i lewej strony ładowarki znajdują się czarne plastikowe maskownice mocowane za pomocą 4 wkrętów każda. Odkręcamy je. Dłuższe śruby są w miejscu wentylatora.
 2. Delikatnie ściągamy maskownice uważając na zamocowane do niech kable.
 3. Lekko podważając do góry ściągamy pokrętło a joysticka.
 4. Panel przedni jest zamocowany na 4 zatrzaskach widocznych z boku po ściągnięciu maskownic. Odrobina zręczności i panel przedni sam zejdzie. Czynność wykonujemy w wyczuciem, żeby nie uszkodzić złącza bądź folii przyłączeniowej wyświetlacza.
 5. Kiedy uda nam się odchylić panel zauważymy taśmę łączącą wyświetlacz z płytą elektroniki. Taśma przy płycie zamocowana jest w złączu. Złącze skład się z brązowego korpusu i beżowej spinki na całej swojej szerokości. Lekko unosimy tą spinkę z obu stron aż lekko wyskoczy w górę a taśma swobodnie da się wyjąć.
 6. Odkładamy korpus ładowarki i skupiamy się na panelu.

5. Wyświetlacz.

 1. Odklejamy srebrną folię chroniącą wyświetlacz.
 2. Podważając zaczepy wysuwamy  wyświetlacz z ramki
  dsc05058
 3. Odkładamy panel przedni i przygotowujemy się do modyfikacji wyświetlacza
 4. Kładziemy wyświetlacz na miękkim podłożu (ręcznik papierowy) białą stroną do góry
 5. Delikatnie odklejamy białą folię refleksyjną z wyświetlacza. UWAGA tuż pod tą folią znajduje się folia polaryzatora, który NALEŻY POZOSTAWIĆ. Biała folia jest mocno przyklejona i nie należy używać zbyt dużej siły aby nie uszkodzić szklanej płytki wyświetlacza.
  dsc05060
 6. Po odklejeniu folii zapewne pozostanie na wyświetlaczu znaczna część kleju.
  dsc05065
  Klej najlepiej usunąć dostępnym w handlu środkiem zwanym Izopropanol (95%). Testowałem kilka środków i wydaje mi się, że ten najlepiej się sprawdza. Przydadzą się ręczniki papierowe, które nasączone Izopropanolem  pozwolą zetrzeć pozostały klej.
 7. Po zakończeniu prac związanych z usuwaniem kleju wyświetlacz jest gotowy do powtórnego zamontowania w ramce.
  dsc05066

6. Montaż folii.

 1. Stosując technologię odwrotną do demontażu wsuwamy wyświetlacz na pierwotne miejsce zachowując właściwą orientację wyświetlacza. Wskazane jest przytrzymanie zaczepów, w taki sposób aby nie porysować  wypielęgnowanej tylnej jego części.
  dsc05069
 2. Jeśli folia EL posiada zabezpieczenie przed rysami w postaci taśmy papierowej ściągamy ją.
 3. Podważając nieznacznie palcem ramkę od strony taśmy rozpoczynamy wsuwanie (począwszy od jednego z rogów) folii EL pamiętając o właściwym ukierunkowaniu strony świecącej oraz finalnej pozycji złącz zasilania.
  dsc05070
 4. Po zakończeniu poprzedniej czynności powinniśmy od strony frontowej wyświetlacza uzyskać widok, jak przed przeróbką – bez podświetlenia.
 5. Dodatkowo warto zabezpieczyć przekładką z kawałka koszulki termokurczliwej miejsce, w którym przypadają punkty lutownicze, tak aby nie uszkodzić taśmy wyświetlacza LCD.
  dsc05082

7. Kabelki.

 1. Łączymy folię do przetwornicy. Przetwornica pewnie będzie zasilana z napięcia 12V więc od strony pierwotnej więc lutujemy kabelki do punktów gdzie przychodzi zasilanie ładowarki zachowując właściwą biegunowość.
 2. Pamiętając właściwą orientację taśmy wyświetlacza – delikatnie wsuwamy do złącza na płycie i zatrzaskujemy clips z obu jego stron.
 3. Teraz możesz wykonać test.

Jeśli byłeś uważny i wszystko wykonałeś jak trzeba Twój ICE powita Cię pięknym efektem podświetlenia. Czasami w przypadku niektórych przetwornic będziesz słyszał charakterystyczne piszczenie z samej przetwornicy – objaw jest normalny i oznacza, że przetwornica działa. Jeśli nie słyszysz żadnego dźwięku a podświetlenie działa – znaczy, że masz lepszą przetwornicę.
Pozostaje umiejscowić w ładowarce przetwornicę uważając na to, żeby nie zrobić zwarcia. Jeśli z przetwornicy wystają metalowe części całość możesz zapakować w koszulkę termokurczliwą. Teraz jeszcze złóż ładowarkę uważając na to, żeby zbytnio nie szarpać i właściwie (nie zgniatając) ułożyć taśmę wyświetlacza.
Dla dociekliwych – istnieje metoda regulacji jasności wyświetlacza za pomocą potencjometru metodę tą można zastosować niemal do każdej przetwornicy. Potencjometr powinien być zamocowany po stronie pierwotnej przetwornicy. Dobranie jego wartości pozostawię Tobie.
Uzyskany efekt z załączonym i wyłączonym podświetlaniem:

dsc05073  dsc05078
 dsc05080