ODROID-U3 dotarł

Dzisiaj dotarł ODROID-U3 wraz z zamówionymi akcesoriami. Przesyłka nadana 2014-01-16 o godzinie 17:29 wylądowała u mnie na biurku w pracy 2014-01-21, czyli zgodnie z deklaracją FedEx® – na czas.  Po drodze z Korei Południowej przesyłka zaliczyła jeszcze postój w Francji nim wylądowała w Warszawie a potem na punkcie celnym w Ożarowicach. Ostatni przystanek przed doręczeniem spowodował, że do rachunku musiałem dopisać 70,00 PLN – podatek. Sumarycznie impreza kosztowała mnie 623,22 PLN.

Ponieważ środek tygodnia nie jest najlepszym czasem na zabawę nowymi gadżetami na chwilę obecną wrzucam kilka zdjęć z zawartości przesyłki. Jeżeli czas pozwoli, to w najbliższy weekend wykonam kilka testów i podzielę się wrażeniami. Proszę mieć na uwadze, że nie jestem „rasowym testerem” i jest to moje czysto hobbystyczne zajęcie – więc informacje mogą pojawiać się partiami. Jeżeli jesteście zainteresowani jakimiś testami, informacjami proszę o info w komentarzach – postaram się odpowiedzieć. Jak już finalnie zainstaluję czysty system i własne usługi a urządzenie zacznie wykonywać założoną robotę – nie wszystkie testy będą możliwe. Na poniższych zdjęciach uwieczniłem już także płytkę z zainstalowanym wentylatorem.

6 przemyśleń nt. „ODROID-U3 dotarł

 1. Faktycznie myslę o XU ale własnie sie zastanawiam czy to w debianie wykorzystam , ma to pracować jako serwerek na debianie , samba , dlna , airplay , torrent , www, obecnie działam na Docstarz czyli arm 7 z 128 mb ram i 256 mb flash do tego serwer ostawiony na usb – troche brakuje mocy i stad moje poszukiwania . To co mam maj jedn aniezaprzeczlana zaletę – cichy i nieprądożerny

  arni

  1. Wydaje mi się, że mocy Ci nie zabraknie na takie zastosowania w U3. XU to już trochę za dużo, no chyba, że USB3.0 dla udziałów SMB składowanych na zewnętrznym dysku. Dzisiaj trochę się pobawiłem i wrażenia są lepsze niż się spodziewałem. Prądożerny nie powinien być, znalazłem informację, że sama płytka powinna brać max 5W. Myślę, że bez wentylatora powinno dać radę przy takich zastosowaniach jak opisałeś.

  2. Uzupełniając jeszcze tematykę USB 3.0 w XU – nie wiem, czy wydajność dysków w przypadku smb da Ci wymierne efekty przy ethernecie 100Mbps bo tu będziesz miał wąskie gardło całego systemu. Jest adapter 1Gbps na USB 3.0, ale nie będziesz wtedy mógł podłączyć dysku z USB3.0 :(.

 2. Witam
  ja mam pytanie – czy ekipa z hardkernel nie mogła wpisać że przesyłka gift ? lub wartość poniżej 100 Euro wówczas chyba się nie płaci VAT ? Co prawda to tylko 70 PLN ale zawsze. Druga sprawa to pytanie czy na tym urządzęniu wentylator jest konieczny ? Czym kierowałeś się zamawiając dla siebie wentylator ? Ja mam mieszane uczucia co do wszelkich wentylatorów – pytanie czy jest głosny ? Co zamierzasz postawić na tym urządzonku ? Linux – android ? Ja chciałem zakupić takie cosik na serwer dla linuxa i dlatego zastanawiam sie czy może zamówić mocniejsze z 8 rdzeniami ale jak usłyszałem ze i tak jednocześnie moga pracować tylko cztery to zrezygnowałem , postawiłem na mniejsze i myślałem że cichsze ale widzę że tutaj wentylator tez musi być ? A może można by tego używać bez wentylatora ?

  1. Nie było wysłane jako „gift” mimo obecności na fakturze takiego pola – dlaczego nie wiem. Poszli za to w druga stronę i załączona (do deklaracji) faktura opiewała na 100$ (w tym 5$ przesyłki). Wentylator zamówiłem tylko dlatego, że jest sterowany przez PWM, więc nie powinien być zbyt uciążliwy – wyjdzie w praniu. Doczytałem gdzieś, że przy dużym obciążaniu zainstalowane chłodzenie pasywne może nie wystarczyć i należy zamontować większy radiator lub właśnie wentylator. Generalnie dość prosto znaleźć chłodzenie pasujące na ODROIDA-U3, ma w miarę popularny rozstaw mocowania. Znalazłem jeden problem z mocowaniem chłodzenia (pasywnego lub wentylatora) i właśnie pracuję nad jego wyeliminowaniem – myślę, że niebawem o tym napiszę. Zamierzam zainstalować linuksa, ale pewnie pobawię się też androidem. Prawdopodobnie w środowisku produkcyjnym wyląduje Debian albo Gentoo. Z wersją XU bo pewnie o tej myślisz faktycznie jednocześnie mogą pracować tylko 4, aczkolwiek wydajność jest większa, ponieważ część operacji jest dzielona. Zależy co zamierzasz postawić na tym urządzeniu. W przypadku serwera plikowego warto, bo zyskasz port USB 3.0 na podłączenie dysku twardego lub Ethernet 1G.

  2. Jeszcze w sprawie wentylatora. Nie jest specjalnie głośny (jak dla mnie) a do tego załącza się tylko gdy temperatura procesora przekroczy 50 stopni Celsiusza.

Możliwość komentowania jest wyłączona.