Chromebox jako HTPC – połączenie idealne ?

Dzisiaj odebrałem zamówiony komputer – Asus Chromebox. Zakupu dokonałem świadomie w jednym celu – Chromebox jako HTPC. Do tej pory byłem w posiadaniu kilku media playerów, które były oparte w większości na procesorach ARM – ostatnim był Minix Neo X5 z procesorem RK3066. Do tej pory byłem święcie przekonany, że takie maszyny świetnie będą sprawdzały się w roli Media Center.

W zasadzie nadal tak jest, lecz w znakomitej większości przypadków zainstalowany na tych platformach system operacyjny w postaci Androida nie do końca spełniał moje oczekiwania i cała ta otoczka komplikowała te z zasady proste narzędzie jakim ma być odtwarzacz multimedialny. Niestety większość z rozwiązań stosowanych w tego typu urządzeniach posiada zamknięte sterowniki do układu graficznego lub po prostu nie wspiera innych systemów co skutecznie zamyka drogę wszelkim modyfikacjom lub na przykład zmianie systemu. Istnieją wprawdzie rozwiązania „otwarte” wspierające inne systemy niż Android, ale są one rzadkością i często są to platformy developerskie zapakowane w ładne pudełko nie do końca tworzone na miarę lub po prostu niefunkcjonalne, nierzadko z kiepskim lub żadnym wsparciem – gdzie nie wiadomo kiedy i czy pojawi się nowy firmware. Dobre i działające rozwiązania to niestety rzadkość, która też się ceni. Dodatkowo, to co mi przeszkadza a co dla większości użytkowników nie znaczenia o tyle prywatnie uważam, że stawianie XBMC/KODI, który notabene jest moim faworytem w tego rodzaju zastosowaniach na „plecach” Androida jest trochę jak strzelanie z armaty do muchy. Poszukiwałem więc ekonomicznie uzasadnionego i czystego sposobu na uruchomienie XBMC/KODI bez wszystkich zbędnych narzędzi i funkcji.

Od jakiegoś czasu zastanawiałem się nad samodzielnym złożeniem HTPC z dostępnych na rynku podzespołów, ale bez znacznych nakładów finansowych urządzenie nie było by w pełni sprawne lub po prostu było by nieestetyczne (producenci mini-obudów też potrafią się nieźle cenić) a dodatkowo jakość komponentów i zapotrzebowanie na energię też w tym przypadku ma znaczenie. Później rozglądałem się także nad gotowymi rozwiązaniami w stylu Intel NUC, Gigabyte Brix, …, ale urządzenia te też  jak się okazało nie są tanie, a biorąc pod uwagę, że należy doinwestować w RAM, dyski i inne komponenty po podliczeniu jeszcze bardziej zniechęcało mnie to do zmian. Wszystko zmieniło się z początkiem grudnia 2014, kiedy na rynek krajowy wprowadzono do sprzedaży Chromebox firmy Asus. Komputerek zasadniczo dostępny jest w chwili pisania tego tekstu w 2 wersjach:

  • z procesorem Intel Celeron 2955U z zainstalowaną pamięcią 2GB RAM, oraz
  • z procesorem Intel Core i3-4010U z zainstalowaną pamięcią 4GB RAM

Obie konfiguracje zawierają ponadto:

  • Dysk SSD o wielkości 16GB
  • 4 szt. złącz USB 3.0
  • Złącze HDMI oraz DP
  • Gniazdo pamięci SD
  • Łączność WiFi w standardzie a/b/g/n
  • Bluetooth 4.0
  • Gniazdo Ethernet 10/100/1000

W opakowaniu znajdziemy oprócz samego Chromebox, zasilacz, mocowanie VESA, instrukcję. Niestety brakuje kabla HDMI.

Podobno jest lub ma być dostępna wersja z procesorem i7, ale jak na razie nie widziałem jej w ofercie Polskich dystrybutorów a cena może być zaporowa do tego typu zastosowań (patrząc na ceny za oceanem)

Sam Chromebox wygląda bardzo przyzwoicie wręcz atrakcyjnie i wykonany jest z bardzo dobrej jakości materiałów. Całość ładnie złożona, nic nie skrzypi, nic nie strzela, …

Oczywiście standardowo na urządzeniu zainstalowany jest ChromeOS, ale na stronie http://kodi.wiki/view/ASUS_Chromebox znajdziemy całą procedurę instalacji OpenELEC na Chromebox-ie. Czynności wykonujemy oczywiście na własną odpowiedzialność zwracając uwagę na to co i jak należy zrobić, bo w innym przypadku możemy pozostać z bezwartościową „cegiełką” gdzie w najlepszym przypadku będzie trzeba ratować się mniej lub bardziej skomplikowanym procesem recovery. Zgodnie z zawartymi tam informacjami praktycznie po chwili możemy cieszyć się konfiguracją, gdzie obok ChromeOS, będzie zainstalowany OpenELEC (jako dualboot), dzięki czemu dostępne będą oba systemy lub instalacji wyłącznie OpenELEC bez zawracania sobie głowy (i zajętości dysku) systemem ChromeOS. Zdecydowałem się na wykoszenie (po chwilowej zabawie ChromeOS) zawartości dysku i samodzielną instalację OpenELEC. Chwilę zajęło rozebranie urządzenia, co jest wymagane w wybranym przeze mnie scenariuszu, żeby ściągnąć zabezpieczenie „write-protect” dla firmware i kilka kroków dalej cieszyłem się działającym OpenELEC z KODI na czele.

Dla jasności – na poniższych zdjęciach można zauważyć, że w czasie modyfikacji wkręciłem ponownie śrubkę powodującą zabezpieczenie przed modyfikacją firmware, ale zastosowałem podkładkę z tworzywa, która pozwala na zachowanie punktu mocowania a zarazem nie zabezpiecza firmware w trybie write-protect.

Całość startu od pełnego wyłączenia zajmuje kilka sekund i naszym oczom ukazuje się działający interface KODI. I wszystko naprawdę działa :D, architektura procesora praktycznie gwarantuje wsparcie sprzętowe dla dekodowania obrazu i wszystko w końcu pracuje płynnie. Dla mnie dużym plusem jest działający pilot Bluetooth z PS3, którego do dzisiaj nie udało mi się uruchomić pod Androidem a tutaj działa praktycznie od początku bez większej konfiguracji. Dodatkowo wsparcie dla WiFi w paśmie 5GHz (standard 802.11a) pozwala na płynne strumieniowanie z mojego dysku sieciowego, co w przypadku dużej ilości sieci i różnego rodzaju „śmieci” w paśmie 2,4GHz nie było takie oczywiste. Z uwagi na fakt, że zdecydowałem się na zakup wersji z procesorem i3 testowane materiały w jakości 4k działają płynnie i bez utraty klatek. Podobno Chromebox z procesorem Intel Celeron, też sobie z tym radzi, ale decydując się na wersję z procesorem i3  postanowiłem zabezpieczyć się na okoliczność, gdyby jednak informacje były nie do końca prawdziwe. Chromebox jako HTPC w moim przypadku okazał się wyborem trafionym w dziesiątkę. Trochę brakuje mi złącza  S/PDIF, ale nie będę kaprysił bo jakoś na razie radziłem sobie doskonale bez takiego złącza.

Reasumując – zakończyłem pierwszy dzień zabawy z Chromebox jako HTPC i jestem zadowolony z wyboru. Wszystko w końcu działa i działa płynnie, mam nadzieję, że będzie tylko lepiej. Jak dla mnie Chromebox jako HTPC  sprawdza się idealnie.

Poniżej kilka zdjęć z „unboxing” oraz z procesu modyfikacji: