MiC: DP30V3A – regulowane źródło zasilania

W tej samej, spóźnionej paczce co wcześniej opisywany miernik USB 3.0 dotarł także chiński regulowany zasilacz. Zasilacz a właściwie moduł zasilacza posiada możliwość stabilizacji napięcia i prądu, zapamiętania  2 presetów. Dość szeroki zakres regulacji i wystarczająca precyzja kwalifikują go do zastosowań hobbystycznych i nie tylko.

Posiadanie w laboratorium elektronika hobbysty stabilizowanego zasilacza nie jest problemem, wszędzie dookoła walają się zasilacze, ładowarki do telefonów komórkowych, które stanowią wystarczające w większości przypadków źródła napięć 5V, 12V, … o całkiem dobrych parametrach i wydajnościach prądowych a w ostateczności koszyk z bateriami załatwiał sprawę. Sam elektronikę traktuję jako wyłącznie hobby i także w mojej działalności w tym zakresie wystarczały wspomniane wcześniej źródła zasilania. Od jakiegoś czasu jednak rozglądałem się za czymś uniwersalnym i regulowanym a do tego nie zajmującym zbyt wiele miejsca. Zasilacz DP30V3A znalazłem właściwie przypadkowo poszukując przetwornicy DC-DC z napięciem wyjściowym 3,3V.

Dane techniczne

 • Napięcie wejściowe: 6,0 – 35V DC
 • Regulowane napięcie wyjściowe: 0V – 32,0V DC ustawiane co 0,1V
 • Regulowany prąd wyjściowy: 0 – 3,10A ustawiane co 0,01A
 • Maksymalna mocy wyjściowa: 99W

Opis

Moduł zasilacza jest w formie panelowej, pozwalając na łatwy montaż a ilość zajmowanego miejsca jest naprawdę niewielka bo zajmuje wraz założonym wentylatorem i pokrętłem enkodera 78 x 43 x 57mm. Montaż w panelu czołowym wymaga jedynie wycięcia otworu o rozmiarach 73 x 39mm.

DP30V3A Front

Na froncie modułu zasilacza znajdują się 4 przyciski funkcyjne, wyświetlacz LCD oraz enkoder.

 • ON/OFF – włączenie / wyłączenie napięcia na wyjściu
 • SET – przejście do trybu ustawienia wartości napicia/prądu/innych opcji
 • M1 i M2 – przywołanie zapisanych ustawień i poruszanie się pomiędzy opcjami w trybie ustawiania
 • Enkoder posiada przycisk, którym poruszamy się w po kolejnych pozycjach w czasie ustawiania wartości a obrót powoduje zmianę cyfry na danej pozycji.
 • Wyświetlacz – jak sama nazwa wskazuje wyświetla m.in. wprowadzone jak i aktualne wartości napięcia, prądu oraz stan zasilacza jak i rodzaj aktualnie prowadzonej regulacji.

DP30V3A Connectors

W dolnej części znajdują się złącza ARK do podłączenia źródła zasilania i wyjście do naszego układu.

DP30V3A Back

Od spodu centralnie umieszczony jest wentylator, który można zdemontować.

DP30V3A Fan DP30V3A Without_Fan

Wentylator załącza się automatycznie przy prądzie wyjściowym większym niż 1A. Po zdemontowaniu wentylatora znajdziemy układ TD7590, który odpowiada za stabilizację.

Działanie

Moduł zasilacza pozwala na ustawienie napięcia wyjściowego w zakresie 0-32V z krokiem 0,1V oraz ograniczenia prądowego w zakresie 0-3,10A z krokiem 0,01A. Nie ma możliwości ręcznego przełączenia pomiędzy stabilizacją napięcia a prądu – moduł sam wykrywa, czy ma stabilizować napięcie czy prąd wyjściowy jedynie informując o wybranym trybie pracy. Należy mieć na uwadze, że napięcie wejściowe 35V jest napięciem maksymalnym i jego przekroczenie może doprowadzić do uszkodzenia modułu, to samo dotyczy podłączenia z odwrotną polaryzacją. W dokumentacji można znaleźć informację, że o ile nie będziemy pobierać z układu prądu większego niż 2A montaż załączonego wentylatora jest opcjonalny. Pomiary prądu i napięcia w układzie dają wyniki praktycznie pokrywające się z ustawionymi wartościami a dokładność ustawiania napięcia i prądu powinna wystarczyć w większości zastosowań do naszego małego labu. Należy oczywiście pamiętać, że aby moduł był w stanie osiągnąć maksymalną wydajność prądową, źródło zasilania musi posiadać odpowiednią wydajność a przy pełnym obciążeniu należy zapewnić właściwą wentylację.  Krótki, zrobiony na szybko filmik z działania modułu zamieszczam poniżej

Podsumowanie

Opisywany moduł zasilacza na pewno może przydać się kilku osobom. Sam do tej pory radziłem sobie dość dobrze, ale posiadanie regulowanego źródła prądowego, jakim może być opisywany zasilacz kilka razy zmuszała mnie do budowania „na kolanie” szybkiego układu na LM317.

Zalety:

 • Wielkość fizyczna
 • Możliwość montażu panelowego
 • Zakres ustawień
 • Wystarczająca w hobbystycznym warsztacie wydajność prądowa i zakres napięć
 • Możliwość wprowadzenia 2 ustawień do pamięci

Wady:

 • Dość uciążliwa i długotrwała zmiana nastaw
 • Brak możliwości ręcznego wyboru pomiędzy stabilizacją prądu i napięcia