MiC: Miernik USB 3.0 – szybki tester USB

Z serii „Made in China” w jednej z ostatnich paczek dotarł do mnie zamówiony jakiś czas temu miernik USB 3.0. Niestety jak to w życiu czasami bywa, paczka na której najbardziej mi zależało ( zawierająca miernik USB i regulowany zasilacz) zaginęła gdzieś po drodze, ale sprzedawca po zgłoszeniu sytuacji szybko zareagował sprawdzając sytuację i wysyłając kolejną paczkę z identyczną zawartością.

Zdecydowałem się na zakup wersji 4-bit, która po prostu wyświetla wynik poszczególnego pomiaru na 4 cyfrach i bezpośrednio nie ma wiele wspólnego z przetwornikiem ADC gadżetu. Wersja ta pozwala współpracować z urządzeniami na magistrali USB 3.0 a wsteczna kompatybilność bez problemu pozwoli na podłączenie urządzeń w standardzie USB2.0 lub niższym. Zakup kosztował mnie 8,99 USD.

Miernik dotarł do mnie w zafoliowanym metalowym opakowaniu, z instrukcją w języku angielskim i chińskim. Samo urządzenie zamkniętej jest w plastikowej, półprzeźroczystej obudowie o rozmiarze większego pendrive z zatyczką na wtyk USB.

USB30Meter

Miernik wyposażony jest wyświetlacz graficzny OLED i prezentuje pomiary w 2 liniach tekstu. Po jednej stronie mamy męskie wejście USB 3.0 typu A a po drugiej żeńskie gniazdo USB 3.0 także typu A.

USB30Meter_Input USB30Meter_Output

Na spodniej części znajduje się etykieta i jeden przycisk, który służy do wywoływania różnych funkcji.

USB30Meter_Back

Włożenie miernika do gniazda komputera, powerbanku, czy zasilacza włącza wyświetlacz, na którym w pierwszym momencie wyświetlane jest logo producenta a następnie pojawiają się wartości mierzone w czasie pracy.

USB30Meter_OLED

Specyfikacja urządzenia pozwala na mierzenie prądów do 3A przy napięciu w zakresie 3,7V do 7,0V . Zakres pomiarowy w przypadku pojemności wynosi 0-99999mAh,

Miernik posiada kilka trybów pracy związanych pracą a dokładniej traktowaniem linii danych w złączu. Poprzez przytrzymanie przycisku funkcyjnego w trakcie zasilania miernika urządzenie wyświetli po kolei dostępne tryby:

 • USB Connect – klasyczne połączenie – miernik działa jak przedłużacz, możliwa jest transmisja danych
 • USB Fast – połączenie z dedykowanym trybem Fast Charge, który używany jest przez niektórych producentów. Pozwala na ładowanie przy użyciu większego prądu, nie jest możliwa transmisja danych.
 • USB Disconnect – brak połączenia danych – tylko do ładowania.

Jeżeli w momencie wyświetlenia się żądanego trybu zwolnimy przycisk funkcyjny wyświetlony tryb zostanie zastosowany.

Urządzenie ma możliwość zapamiętania dla 9 urządzeń sumarycznego prądu, która została mu przekazana. Aby wybrać pożądany slot w czasie pracy wciskamy krótko przycisk funkcyjny. Wartości ze slotów 1-9 są zapamiętywane pomiędzy wyłączeniami. Slot 0 jest slotem, który także zapamiętuje wartość po wyłączeniu, ale kolejne podłączenie odbiornika powoduje zresetowanie wartości zmierzonej pojemności. Przy przełączaniu slotów należy uważać aby wciskać przycisk co około sekundę dlatego, że szybkie dwukrotne wciśnięcie spowoduje przejście do ekranu pokazującego dla wybranego aktualnie slotu aktualne wartości [mAh] i [mWh], w tym trybie można też po dwu-sekundowym wciśnięciu przycisku zresetować zapamiętaną wartość i wyzerować pamięć wybranego slotu.

Dodatkowo w czasie pracy w przypadku wystąpienia napięcia powyżej 5,3V lub poniżej 4,7V wyświetlane są ikonki wskazujące na przekroczenie odpowiedniego poziomu napięcia.

Generalnie miernik spisuje się całkiem dobrze. Wykonanie na dość dobrym poziomie, nie wydaje się, żeby miało się rozlecieć w najbliższym czasie. Zmierzone wartości napięcia i prądu nie odbiegają zbyt mocno od faktycznych wartości zmierzonych dobrej klasy miernikiem. W czasie testów odchyłka napięcia zmierzonego nie przekraczała +/- 0,028V, pomiar prądu też nie wprowadza znaczącego błędu. Miernik posiada funkcję autokalibracji wywoływanej przyciskiem funkcyjnym, która ma zniwelować ewentualne błędy powstałe w wyniku długiego użytkowania.

Dzięki takiemu miernikowi mamy możliwość z wystarczającą precyzją sprawdzić ile prądu pobierają urządzenia USB podpięte do naszego komputera, huba. Jakim prądem ładowany jest nasz smartfon a także ile mAh zostało w niego wpompowane. Nic nie stoi na przeszkodzie aby sprawdzić ile mamy użytecznej pojemności w naszych powerbankach – co nie zawsze równa się pojemności znamionowej podawanej przez producenta.

Zalety:

 • Dobra cena
 • Czytelne odczyty
 • Dobra dokładność
 • Pamięć pomiędzy wyłączeniami
 • Solidna obudowa – mechanicznie
 • Szeroki zakres pomiarowy – jak na USB
 • USB 3.0

Wady:

 • Dość łatwy do zarysowania plastik

2 przemyślenia nt. „MiC: Miernik USB 3.0 – szybki tester USB

Możliwość komentowania jest wyłączona.