Kaseta 11rz na bębenek 9rz ??

Sam szukałem dość długo odpowiedzi na to pytanie, na rynku niestety można usłyszeć dwie skrajne opinie. Jedni mówią: „kupuj na pewno wejdzie …” a inni „nie ma szans bo kaseta 11rz to jest całkiem inna szerokość i coś tam jeszcze …”

W sierpniu przyszedł czas na przeszczep zużytego już napędu w rowerze. Trochę nagłowiłem się nad przerzutkami w szczególności nad tylną bo miałem w planach kupić taką ze średnim wózkiem. Naszukałem się przedniej korby z właściwym zestawem zębatek. Samo zapoznawanie się z dokumentacją i szukanie kompatybilności zajęło mi trochę czasu. Na nic oficjalny support producenta części bo układ, który sobie wykombinowałem to coś czego próżno szukać w katalogach. Wsparcie w sklepach jeszcze bardziej zamieszało…

Jak się okazało największym problemem było dowiedzenie się czy kaseta 11 rzędów wejdzie na bębenek 9 rzędowy bo jakby nie patrzeć to dodatkowa wymiana piasty lub koła znacząco zwiększała by koszt operacji zmiany napędu. Nie mając jednoznacznej opinii zaryzykowałem. Stara kaseta CS-HG20-9 nie stawiała oporu podczas demontażu

CS-HG20-9 mounted CS-HG20-9 mounted

Bębenek po wyczyszczeniu:

Bębenek 9s

Kaseta CS-M8000 po zamontowaniu – ta za to stawiała niewielki opór podczas montażu, ale to zapewne z uwagi na delikatne zużycie bębenka:

CS-M8000 mounted CS-M8000 mounted
CS-M8000 mounted CS-M8000 mounted
CS-M8000 mounted CS-M8000 mounted

Jak się okazało w moim przypadku kaseta 11rz idealnie weszła na bębenek 9rz. Wychodzi na to, że kasety 11rz są po prostu gęściej upakowane (mniejsza odległość pomiędzy zębatkami) i dodatkowo pająk wprowadza przesunięcie całej kasety w kierunku szprych co w pewnych przypadkach zaplotów może być problemem.

Dzięki całej operacji zakończonej sukcesem od sierpnia 2016 użytkuję napęd 2×11 zbudowany głównie o komponenty serii M8000 z niestandardową korbą (46×36) i złego słowa o takim zestawieniu nie powiem 😉 dla mojego trybu jazdy jest idealnie. Poprzedni napęd 3×9 nie do końca mi pasował głównie z uwagi na możliwe zakresy przełożeń.

I jeszcze mała uwaga – to że u mnie bębenek przyjął kasetę 11rz nie znaczy, że tak będzie u Ciebie ale powiedzmy w 90% przypadków kaset Shimano będzie to działało. Z SRAM podobno już tak słodko nie będzie ale tego tematu nie ruszałem, chociaż przez moment myślałem o kasecie SRAM-a.

4 przemyślenia nt. „Kaseta 11rz na bębenek 9rz ??

  1. Hej. Czy korba 3 rzedowa w terazniejszym zestawie 9s bedzie pasowala do zestawu 11s czy to zupelnie cos innego? Pytam gdyz niedawno zakupilem porzadna korbe i troche mi jej szkoda.

Możliwość komentowania jest wyłączona.